Strongman

Historie a současnost

cyrPokud bychom pátrali po tom, kde začal vznikat tento sport a odkud čerpali inspiraci zakladatelé jeho moderní verze ve druhé polovině 20. století, vrátili bychom se o více než 150 let nazpět. V 19. století byla velmi populární cirkusová a jarmareční představení, při kterých siláci zvedali různé druhy zátěží, ohýbali podkovy a železné pruty, trhali řetězy a jinými způsoby demonstrovali svoji fyzickou sílu. Někdy se jednalo o pouhé triky (koneckonců, cílem bylo především pobavit publikum a obvykle nešlo o vzájemné měření sil mezi siláky samotnými), ale často byly k vidění skutečně mimořádné výkony, které na desítkách, nebo dokonce stovkách exhibičních vystoupení siláci předváděli s vybavením, které bylo oficiálně zváženo. Jedním z nejznámějších siláků konce 19. století byl kanadský obr Louis Cyr, který zvedal nad hlavu jednou rukou činky o váze více než 100 kg, na rameno přemísťoval dvoumetrákové balvany a v podřepu s rukama opřenýma o stehna nadzvedl zády více než dvě tuny.

Další postavou, která se zapsala do síně slávy, byl například anglický silák německého původu Eugen Sandow, který na sklonku 19. a počátkem 20. století nejen položil základy moderní kulturistiky (byl prvním sportovcem, který svalový rozvoj demonstroval na veřejných vystoupeních a jehož pózování bylo zachyceno na film), ale při vystoupeních ukazoval také mimořádnou sílu svých svalů, například při měření sil s německým silákem Arthurem Saxonem, který spolu se svými dvěma mladšími bratry zápasil, zvedal zátěže a rozvíjel svoji sílu již od patnácti let. Dodejme, že Saxon ze souboje vyšel jako vítěz a v disciplíně zvané Bent Press (zdvih zátěže jednou rukou nad hlavu provedený kombinací tlaku a úklonu trupu) zvládl 120 kg. Později tento výkon zlepšil až na 155 kg a při tréninku údajně zvládl až 175 kg.

Podobných jmen a neuvěřitelných výkonů z historie bychom mohli vzpomenout ještě celou řadu, ale pro ilustraci a vysvětlení, kde se vzala tradice siláckých kousků, tento krátký úvod stačí a my se můžeme zaměřit na současnou podobu tohoto sportu. Základ soutěží strongmanů tak, jak je známe dnes, byl položen v roce 1977, kdy skotové David Webster a Douglas Edmunds uspořádali v Universal Studios v Kalifornii první ročník soutěže Worlds Strongest Man. Díky smlouvám s médii byla soutěž vysílána na sportovních kanálech, kde zaznamenala značný úspěch, a její popularita od té doby trvá již čtyři desetiletí. Původní myšlenkou bylo porovnat výkony vzpěračů, silových trojbojařů, kulturistů a dalších atletů z různých odvětví silového sportu, aby vzešel vítěz – ten skutečně nejsilnější muž, disponující tou nejlepší kombinací statické i explozivní síly, vytrvalosti, kondice a rychlosti. Proto byly připraveny různorodé disciplíny, které měly všechny tyto aspekty více než důkladně prověřit.

Podoba soutěže Worlds Strongest Man se od doby jejího vzniku hodně změnila, ale Účast na tomto klání  je i dnes snem většiny závodníků. Několikadenního měření sil se v kvalifikačních kolech účastní každoročně až tři desítky strongmanů z celého světa a  8 – 10 nejlepších pak postupuje do finále. V takové konkurenci mají šanci uspět skutečně jen ti nejlepší.

Neméně prestižní soutěží je Arnold Strongman Classic – klání pořádané v Columbusu v USA v rámci jednoho z největších sportovních festivalů na světě. Duchovním otcem formátu soutěže je Dr. Terry Todd, bývalý úspěšný vzpěrač a powerlifter, autor mnoha publikací o silových sportech. Ten navrhl podobu soutěže, které se od roku 2002 účastní vždy pouze desítka pozvaných závodníků z celého světa. Arnold Strongman Classic je unikátní svými soutěžními disciplínami, které svou náročností nemají ve světě silových sportů obdoby.  Nikde jinde neuvidíte takové extrémy, jako zvedání 200kilové dřevěné klády nad hlavu, nebo třeba přenášení  500 – 700kg zátěží. Na této soutěži můžete vidět skutečně ty nejzazší limity extrémní fyzické síly v podání nejsilnějších mužů na této planetě.

Co je Strongman dnes?

Pokud mluvíme o profesionální úrovni, je to nejnáročnější silový sport na světě. Zátěže na soutěžích jsou extrémní a jednotlivé disciplíny testují fyzické limity závodníků až na samou hranici možností lidského těla. Zatímco na prvních strongman soutěžích startovali powerlifteři, vzpěrači, zápasníci, kulturisté a další sportovci z různých silových sportů, dnes jsou soutěže strongmanů výhradně doménou profesionálů, kteří se na tyto klání cíleně připravují.

Zejména v poslední dekádě zaznamenal tento sport obrovský růst, a to nejen co do počtu soutěží, ale také co do kvality jednotlivých závodníků. Výkony, které byly ještě před 10 – 15 lety na úrovni světových rekordů, jsou dnes pouhým předpokladem pro vstup na profesionální úroveň. Závodníci jsou větší a silnější a disciplíny stále těžší.

Současní profesionální strongmani jsou největší a nejsilnější chlapi napříč všemi silovými sporty. Bez diskuse. Nikde jinde nenajdete sportovce, který je schopný překonat hranici 400 kg v mrtvém tahu, zvednout nad hlavu masivní 180kg kládu, běhat se zátěží 150 – 180 kg v každé ruce na vzdálenost 40 metrů, zvedat betonové koule o váze čtvrt tuny, nebo tahat na laně 40tunový kamion.

Strongmani, kteří tohle dovedou, obvykle měří ke dvěma metrům a váží mezi 140 – 180 kilogramy. Kromě obrovských tělesných proporcí a neuvěřitelné fyzické síly ale musí disponovat i perfektní kondicí, odolností vůči únavě a bolesti a schopností adaptovat se na desítky různých soutěžních disciplín.

Většina strongmanů jsou nejen profesionální sportovci, ale také showmani, kteří chtějí pobavit diváky. Na soutěži jsou, aby porazili soupeře, překonali osobní rekordy a zvítězili, ale také proto, že mají rádi potlesk a uznání publika. Čím větší (a hlasitější) je podpora diváků, tím větší je odhodlání strongmanů podat maximální výkon.

Tým Českého svazu silových sportů v současnosti intenzivně podporuje rozvoj strongman sportu v České republice. Naším cílem je zvýšit prestiž soutěží, podpořit organizátory sportovních akcí i samotné závodníky a zajistit medializaci strongman sportu. Spolupracujeme s největšími osobnostmi strongman sportu v ČR, jakými jsou například Čestmír Šíma, Josef Mazač, nebo Jan Šalata.

IMG_1411